
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Peak Pulse Current | 3 A |
| Number of Channels | 4 |
| Max Reverse Leakage Current | 200 nA |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 12 V |
| Peak Pulse Power | 300 mW |
| Power Line Protection | Yes |
| Max Surge Current | 3 A |
| Number of Bidirectional Channels | 4 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 0.65 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 151
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12691
Ext.Price$0.12691
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12691 | $0.12691 |
| 10 | $0.11375 | $1.13750 |
| 50 | $0.10195 | $5.09750 |
| 100 | $0.09082 | $9.08200 |
| 500 | $0.08090 | $40.45000 |
| 1000 | $0.07737 | $77.37000 |
| 3000 | $0.07399 | $221.97000 |
| 5000 | $0.07017 | $350.85000 |
